Temettü Yatırımcılığı nedir? Temettü Fiyatlara Nasıl Etki Eder

Temettü Yatırımcılığı nedir? Temettü Fiyatlara Nasıl Etki Eder

Temettü yatırımcılığı, temettü ödeyen şirketlerden gelir elde etmenin ve yatırım portföyünüzü uzun bir süre boyunca büyütmenin mükemmel bir yolu olabilir. Temettü yatırımcılığı temek olarak temettülerini düzenli olarak artıran şirketlere  yatırım için odaklanarak, bileşik getiri gücü sayesinde küçük bir miktar para  ile büyük bir servete dönüşebilmeyi hedefler. Temettü yatırımcılığı için  ilk önce temettünün şirket fiyatlarına etkisini bilmeni gerekiyor.

Temettüler geri alınamaz bir ödeme olduğundan ödemeleri şirketin defterlerinden ve iş hesaplarından sonsuza dek çıkması anlamına gelir. Dolayısıyla temettü ödemeleri hisse senedi fiyatlarını etkilemektedir. Ama eğer şirketler için işler yolunda ise temettü ödemesi alan kişiler genellikle aynı şirketin hisse senetlerini alma eğilimindedir. Bu nedenle de hisseler genelde temettü ödemeleri oranında veya ona yakın şekilde gün sonuna doğru fiyatlanmaktadırlar. Veya bazı durumlarda önceden fiyatlama da söz konusu olabilir. Bir şirketin hisse başına 60 TL’den işlem gördüğünü ve 2 TL’lik net bir temettü ödemesi ilan ettiğini varsayalım. Haberler Kamuyu Aydınlatma Platformuna düştüğünde hisse fiyatı genellikle 2 TL civarında artacaktır ve 62 TL’ye gelecektir.

Şirketler Neden Temettü Ödüyor

Şirketler birçok nedenden ötürü temettü ödemesi kararı alabilir. Bunların hepsinin farklı bir amacı veya nedeni olabilir. Örnek vermek gerekirse bazı şirketler temettü ödemelerini, hissedarlarının ortağı oldukları şirkete duydukları güven için bir ödül olarak kullanabilirler. Şirket yönetimi temettü ödemelerinin her sene düzenli yapılması ile aynı zamanda sağlam bir şirket imajı da vermeyi de hedeflemiş olur. Böylece düzenli temettü ödemeleri ile birçok yatırımcı şirkete karşı olumlu bir güven duyar. Mevcut yatırımcılar ise güvenin korunması anlamında kendilerini rahat hissederler.

Yüksek oranlı temettü ödemeleri şirketin iyi çalıştığını ve iyi karlar elde ettiğini gösterebilir. Ancak bazen şirketin daha iyi getiri elde etmek için uygun projeleri olmadığı anlamına da gelebilir. Bu nedenle nakit parayı, büyümeye yeniden yatırım yapmak yerine hissedarlarına ödeme yapmak için kullanıyor olabilirler.

Bir şirketin uzun bir temettü ödeme geçmişi varsa, temettü tutarını veya oranının azalması mevcut veya yeni yatırımcılarına karşı şirketin başı dertte olabileceği mesajını verebilir. Eğer şirket dağıtmadığı temettüler ile bir oyun kurucu(yeni yatırım veya geliştirme projesi) planı yoksa muhtemelen de bu algı doğrudur.

Temettü ödeme oranlarındaki azalma veya temettü ödemesi yapılmasına karşı verilen bir karar mutlaka bir şirket hakkındaki kötü haberlere yol açmayabilir. Şirket yönetiminin yeni yatırımlar için finansal kaynakları kullanması kısa vadede temettü oranını düşürürken orta ve uzun vadede şirket gelirlerini artıracağından şirkete olumlu yansıyacaktır.

Yine çok ender de olsa bazı durumlarda şirket yönetimi hissedarların baskısına dayanamayıp veya sadece hissedarlarına güven vermek amacıyla finansalları o kadar iyi olmasa bile ciddi temettü dağıtma kararı alabilir. Bu kısa vadede olumlu gözükse de uzun vadede zorlu bir duruma neden olabilir.

Temettüler Fiyatlardan Alakasız Mı?

Bazı yatırımcılar temettü ödemelerinin fiyattan bağımsız olduğuna inanmaktadır. Bunu da teoride temettü ödemesi yapıldığı gün ödenen temettüler ile geri alım yapılmasına bağlamaktalar. Esasında çok haksız olmasalar da bazı durumlarda bir hissedar şirketin temettü politikasına kayıtsız olabilir. Yine de genellikle yatırımcılar yüksek temettü ödemeleri durumunda daha fazla hisse senedi almak için parayı kullanabileceği gibi daha düşük ödemelerde ihtiyaç duydukları parayı almak adına bazı hisse senetlerini ellerinden çıkarabilirler. Bununla birlikte gerçekte temettüler paranın hissedarlara sunulmasına izin verir. Bu da onalra daha fazla fayda sağlama özgürlüğü sunar. Başka bir finansal yatırım aracı daha karlı veya daha güvenli gelebilir bu durumda temettü ödemelerini temettü ödemesi yapan şirketlere değil de başka şirketlere de yatırabilirler. Veya hiç yatırım olarak geri dönüşü de olmayabilir.

Yine temettü yatırımcılığında fiyata etkilerden bir konu da vergilerdir. Ülkemizde temettü ödemelerine %15 stopaj vergisi uygulanmaktadır. 10 TL olan bir şirket 1 TL temettü dağıtma kararı aldığında şirket size 0,85 TL kar payı dağıtırken hisse fiyatı çıkan para nedeniyle 9.00 TL’den işlem görür. ABD ve Kanada gibi ülkelerde temettü geliri konusundan bir takım vergilere sahipken Hindistan’da bu durum tamamen vergiden muaftır. Bizim ülkemizde gayrimenkul yatırım ortaklıklarında da böyle bir muafiyet söz konusudur.

Bazı yatırımcılar temettü ödemesinden kaynaklı bu %15’lik kaybı görmemek adına önceki yazıda bahsettiğim temettü ödeme tarihinden önce hisselerini satıp ödeme gerçekleştiği gün en düşük fiyattan almaya çalışarak bir gelir elde etmeye çalışmaktadırlar.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Saygılarımla.

Sabit Gelirli.

2 Replies to “Temettü Yatırımcılığı nedir? Temettü Fiyatlara Nasıl Etki Eder”

  1. Çok güzel bir tanım olmuş. Kaleminize sağlık

    1. Çok teşekkür ederim Cihan hocam. Saygılar.

Blogu Takip Etmeyi Unutmayın!