Temettü Emekliliği Nedir? Portföy İçin Hisse Seçimi Kriterleri

Temettü Emekliliği Nedir? Portföy İçin Hisse Seçimi Kriterleri

Temettü Emekliliği temettü veren şirketlere yapılan uzun vadeli tek bir toplu yatırım veya düzenli yatırımlar sonucu bileşik getirinin etkisi ile  ilk haline göre kocaman olmuş bir portföye sahip olmak anlamına gelir. Bu portföyden de daha sonra yatırım ortaklığınızı bozmadan veya kısmen bozarak  kendinize tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek şekilde her yıl düzenli gelir yaratmanız ile temettü emekliliği gerçekleşmiş olur.. bireysel emeklilik sistemi yerine yapılması gereken aslında budur.

400.000 TL Nakit Para İle Temettü Emekliliği Hedefi

İbrahim Bey’in kurduğu Borsanınizinden sitesinin bir forumu var. Kendisi de bir dostu için bu forumda bir soru sormuş. Ben de burada açıkcası o sorunun cevabını paylaşmak istedim. Soru şu: “400.000TL’lik bir nakitle temettü yatırımı yapmak isteyen biri, nasıl bir portföy oluşturmalı? Kaç kağıttan oluşmalı bu portföy? Hangi kağıtlar uygundur? Her kağıda eşit mi dağıtılmalı? Alımlar tek parça halinde mi yapılmalı, aylara mı yayılmalı? Bu işte uzman olan kişi arkadaşa yardımcı olabilir mi?”

Cevap  veriyorum. Evet! Hem de çok kolay. Peki ne yapması gerekiyor?

400.000 TL şuan sanırım herkes için büyük para konumundadır. 400.000 TL’nin sizin için ne kadar önemli olduğu kısmı da öyle tabi ki. Warren Buffet ne iş yaptığını bildiğiniz 4-5 şirkete bölüştürmede sıkıntı görmüyor. Ben de. Ama bu denli büyüklüğe sahip bir portföy için hisse sayısı çoğaltılıp endekse paralel getiri beklentisine girilebilir.

Ne demek istiyorum?

Temettü emekliliği hesabı yaptığım şöyle bir yazım vardı.  Burada tek bir hisse ile hesap yapılıyor ve alım gücüne göre bakılıyor. Diğer bir fırsat maliyeti hesaplamasını konu alan yazım da yine birkaç farklı enstrüman için bunu yapıyor.

Benim şahsi tavsiyeme gelirse dönem dönem mutlaka şu 3 basit stratejiyi uygulayarak portföyde bir denge mekanizması gütmek.

Kurduğunuz portföy yeri geldiğinde TL değerlenmesi ile değer kazanacak yeri geldiğinde de ihracat yapan şirketler olması nedeniyle de Döviz kurlarının şoklarına karşı sizi koruyabilecek. Bu tek bir hissede neredeyse imkansız(yok değil). Bu nedenle en az 2 şirketin bu şekilde olması gerektiği. Diğer bir hissenin yüksek temettü verimliliğine sahip sektöründe tekel olması ve son olarak da düşük temettü verimliliğine sahip büyümeye yatkın şirketlerden olması gerektiğini düşünüyorum. En azından yatırım yapıyor olması ve bu yatırımın karlılığa olumlu yansıyacağının bilinmesi bile yeterli olabilir. 400.000 TL ile %6 temettü verimini yakarsanız 2.000 TL asgari ücrete sahip bir kişi olabilirsiniz. Bu yaptığınız hedefleme ise sadece bugün için geçerli. Seneye şirketler değer kazanıp karlarını artırması durumunda bu hem servetinize hisse fiyatlarının yükselmesi ile katkı sağlar hem de dağıtılan karın artmasına ve sizin temettü verimi ile gelirleri anlamında çok daha avantajlı olmanızı temin eder.

Bir başka yol ise oluşturduğunuz portföyün %4 veya sizin belirleyeceğiniz örneğin %6’sını temettü versin veya vermesin farketmeksizin oluşturduğunuz portföyden çekmek üzerine kurulu olabilir. Yabancı ülkelerde genelde bu oran sürdürülebilirlik açısından %4’tür. Ancak enflasyonist ülkemizde bu oran artırılabileceğini düşünüyorum. 400.000 TL portföyünüzden 1 sene sonunda değer artışını da baz alarak %4’üne veya sizin belirlediğiniz bir orana denk gelen kısmını hisse senedi satışı yaparak biraz daha zahmetli ama vergilerden kotarılmış bir emeklilik de tercihiniz olabilir.

Temettü Emekliliği için Türkiye Şart mı?

Tabi bu bahsettiklerim “Ben illa Türk Borsasında yatırım yapacağım” diyorsanız geçerli. Uluslararası şirketlere yatırım da mantıklı olabilir. Bunun için her ay düzenli alımlardan ziyade toplu tek seferlik alım ile döviz etkisinden kolayca kurtulunabilir ve temettü geliri elde edilebilir. Ancak burada vergi konusunda dikkatli olmakta vayda var .Zira bazı ülkelerde temettü ödemelerine vergiler %35’lere çıkabiliyor.

Son olarak temettü emekliliği hedefleniyor ise döngüsellikten uzak şirketleri tavsiye ederim.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Saygılar.

Sabit Gelirli

4 Replies to “Temettü Emekliliği Nedir? Portföy İçin Hisse Seçimi Kriterleri”

  1. Bahadir Özakbulut says: Cevapla

    ‘hisse senedi satışı yaparak biraz daha zahmetli ama vergilerden kotarılmış emeklilik’ kısmını biraz açabilir misiniz lütfen.

    1. Bahadır Ney merhabalar, belli bir miktarı geçtikten sonra temettüler için vergi sorunu ciddi rakamlara ulaşabilmektedir. Bu nednele bazı büyük yatırımcılar temettü ödemesinden bir süre önce hisseleri ellerinden çıkarır ve temettü ödemesi yapıldığı gün veya daha uygun fiyatlı bir zamanda hisseleri yeniden taşımaya devam edebilir. Bu durumda temettünün %15 stopajından da kurtulmuş olurlar. ANcak bu takip ve biraz emek isteyen bir süreç. Ben bir çok yatırımcı şirketin bunu yaptığını gördüm. Egeen de olduğu gibi.

  2. Bildiğim kadarı ile hisse senedi öneriyorsunuz ama en azından düzenli temettü veren ve dizinde güvenliğiniz bir kaç hisse önermenin mümkün mü?

    1. Onur Bey merhabalar. Tam olarak hisse adresi vermem doğru olmaz ama twitterda da bahsettiğim gibi döngüsel olmayan satışları yıldan yıla değişiklikler göstermeyen sanayi şirketleri hele ki temettü veriyorsa düzenl ibir şekilde son derece makul yatırımlar olacaktır. Bunun bir çok örneği var aslında bu konu hakkında da en kısa zamanda bir yazı paylaşacağım.

Blogu Takip Etmeyi Unutmayın!