Tasarruf ve Finansal Özgürlük Yolu: Ahmet Bey ile Röportaj

Tasarruf ve Finansal Özgürlük Yolu: Ahmet Bey ile Röportaj

Herkese merhaba. twitter üzerinden yaptığım “Aldığınız bütün gelirleri düşündüğünüzde bu yıl şimdiye kadar Tasarruf ile yatırıma aktardığınız oranınız nedir?” sorusu anketi sonucu ortaya çıkan; %50 tasarruf yapabilen kişilerin yorumlarını gördükten sonra bundan inanılmaz derecede mutlu oldum. Ve bu konuda söyleyecekleri olacak kişiler ile röportaj yapmak istediğimi ilan ettim. Ve içlerinden cesur olup kitlesel bir fark yaratmaya inananlar da bu çağrıma cevap vererek bu sizden gelenler röportaj serisini başlamasına vesile oldu. Umarım bu röportajlar sonucunda bu yolda karşınıza çıkacak sorunlar, fırsatlar veya her ne olursa bir ışık tutma görevini görür. Şimdi vaktinden feragat edip röportaj metnine ilk dönüşü yapan Ahmet Bey ile  yaptığımız röportajına geçelim. İyi okumalar!

Sabit Gelirli : Merhaba, öncelikle twitter’da paylamış olduğum anket sonrası yaptığınız tasarruf oranını görünce bu harika dedim. Ve sizinle bir röportaj yapayım ve herkese örnek olsun istedim. Siz de bunu kabul ettiniz. Size hem başarınızdan dolayı  tebrik, hem de cesur olup röportaj yapmayı kabul ettiğiniz için teşekkür ederim.  Şimdi dilerseniz başlayalım. Kimsiniz, evli misiniz, neler yaptınız bugüne kadar, şuan ne iş yapıyorsunuz, size sosyal medyada ulaşmak isteyenler nasıl ulaşabilir. Lütfen sizi bir tanıyalım?

Ahmet Bey: Selamlar. Röportaj için ben teşekkür ederim, eminim ki benim hikayemi okuyunca bir çok kişi kendini görecektir. Niyetim bu bilincin çoğalmasını sağlamak, aynı yolu yürüyoruz, eksik olmayın.

Ben Ahmet, 25 yaşında, ailesinin yanında yaşayan, makine mühendisliği mezunu olup bunu yüksek lisansla taçlandırmaya gayreti olan, kurumsal bir firmada çalışan genel tabir ile küçük yatırımcıyım. Bugüne kadar açıkçası okudum ve iş aradım, uzunca bir dönem. Günümüz koşulları belli… Elime geçen ilk maaşımla da tasarruf ve yatırıma başladım diyebilirim. Bana twitter üzerinden evgalliogullari nickinden ulaşabilir arkadaşlar. Hatta takip ettiğim her isim önerimdir diyebilirim, retweetlerim ise kendime notlar gibi bir sayfa. Yani kendimce hap bilgi sayfası olarak ayarlıyorum orayı. J

Sabit Gelirli :  Tasarruf oranınız %50 üzerinde. Bu harika bir başarı! Bunu ne kadar yıldır sürdürüyorsunuz?  Yıllara göre bu  gelişiminiz nasıl oldu? Sizce neden ve Nasıl başarıyorsunuz?  Bunu kolaylaştıran bir sisteminiz mi var? Nelerden yararlanıyorsunuz(uygulama, app vb. gibi)? Sizin kullandığınız birkaç önemli ipucu var mı bizimle paylaşabileceğiniz?

Ahmet Bey: Aslında 4-5 aydır yatırımla ilgileniyorum. İşim gereği yurtdışı departmanında görev yapıyorum, aile yapım gereği “babam ticaret ile uğraşıyor, annem bankadan emekli” yatırım ve tasarruf konularında küçüklüğümden beri yetişmekteyim. Öyle ki, ilkokul sıralarımdan akşam eve döndükten sonra, babamın bana aldığı “zihinden problemler” adlı kitapta sorumlu tutulduğum matematik soruları bitince, çalışırken ortalığı inleten bilgisayarımda Excel programını açıp babamın bana verdiği çekleri sisteme giriyordum. Böyle bir yetişme ortamında, geleceğimin yatırımdan uzak olacağı zaten düşünülemezdi.

Hem geçmişimden, hem de sizlerden öğrendiğim en basit kural. Tasarruflarından arta kalanı harca. Kendime hedef belirledim ve bu hedef için önceliğim para biriktirip değerlendirmek. Hedefin ne olduğu inanın önemli değil, yeter ki ulaşılabilir olsun. Mesela bu ara, maaşın yarısını direkt yatırım araçlarıma yatırıyorum. Geriye kalan miktar ile geçen ayın kart borcunu kapatıp, yine elimde kalmışsa yatırım araçlarına aktarıyorum ve amacım da 100.000TL’ye ulaşmak. Tabi bu aşamada, geçiminden sorumlu olduğum bir yuvam olmaması, herhangi bir kredi borcumun olmaması devasa bir avantaj. Ben de elimden geldiğince bunu kullanıyorum.

Sabit Gelirli: Peki tasarruf konusuna hazır girmişken neler yaptığınızın yanında, neler yapmıyorsunuz? Bir de bu konuda konuşalım istiyorum. Sizin yapmadığınız şeyler neler? Bu yolda sizi sabote ettiğini düşündüğünüz veya zarar verdiğinden emin olduğunuz. Nelere dikkat ediyorsunuz demek istiyorum basitçe.

Ahmet Bey: Keyfi tüketimden uzağım açıkçası. Mesela çalışan bir telefonum varken yenisini almıyorum. Ancak, sosyal hayatımdan geride kalamam. Alkol tüketiyorum sadece, sigaram yok. Ayda 1-2 kere tükettiğiniz alkol sizi fakirleştirmez, mesela ben eğlenceye ayırdığım parayı sosyal ve iş hayatıma yatırım olarak görüyorum. Ne kadar motive olursanız o kadar başarı sizi kovalar, başarı da ileride maaş olarak yansır elbet. Siz bu motivasyonu hobiler ile sağlayabilirsiniz, bendeki şu an bu ve bu sadece örnek, kötü de olsa örnek örnektir. J Ayrıca, online alışveriş uygulamalarımı sildim, kıyafet almaya düşkünüm biraz, yazın ortasında bile kışlık mont siparişi verdiğimde farkettim bunu. Bana indirim, kampanya vb. diyen ne varsa sildim, yerine investing yükledim. İndirim haberini veriyorsa o versin.

Sabit Gelirli : Tasarruflarınızı yatırımlara direkt mi aktarıyorsunuz yoksa piyasa zamanlaması mı yapmaya çalışıyorsunuz? Tasarruflarınızdan yatırıma aktardığınız tutarların bugüne kadar size kazanımları oldu mu? Bir sisteminiz var mı?  Onları çeşitlendiriyor musunuz?

Ahmet Bey: Ahhh evet korktuğum soru. Sabırsızım, hem de çok. Para elimden kaçıyor resmen. Zaten yatırım miktarlarım görece küçük olduğu için, 6 haneli portföye sahip abilerimiz gibi gergin ve dikkatli olmak zorunda hissetmiyorum açıkçası. Önemli olan aynı ortamı soluyup takip edebilmek şu an benim için.

Yatırım sistemim genelden özele doğru gidiyordu aslında şimdiye kadar, bir yaramazlık olmazsa öyle devam edecek. Nedir mesela, öncelikle şunu belirteyim, varlıklarımın yarısı fonda, yarısı bende. 8 fon, 11 hisse senedim var. Çeşit bol yani. Önce genel bi analiz yaparım, mevcut koşul nedir, bir dükkan açsam şu an ne satmak isterdim, önümüzdeki sezon ne gider gibi soruların cevabını dürüst olarak cevaplamaya çalışırım kendimde. Sonra bu sektöre ait hangi firmalar şu an borsada yatırım yapılabilir halde, ona bakarım. Bu firmaların hangisi daha stabil ve güvenli, daha karlı ya da rekabet avantajı yüksek, onu bulmaya çalışırım. Tamam buldum, şimdi ona yatıracağım parayı ne kadar bölebiliyorum bu birinci sorum. İkincisi ise, teknik analizime uyuyor mu? Trendi nasıl, hacmi nasıl, nereye gidiyor, takası nasıl kim almış/satmış bu hisseyi? Tabi genelde treni kaçırmamak adına bir kısım da yatırmış oluyorum açıkçası ama eklemelerimi bu sisteme uyarak yapıyorum. Aynı şeyler fonlarda da geçerli. Fonları alırken daha rahatım sadece, bu işi zaten bilen birilerine teslim ettiğimi düşünüyorum.

Tabii ki kazandım, şükür diyelim. Ben 4 aydır ekleye ekleye yatırım yapıyorum. İlk başlarda tersine yatırım anlayışı bana sıcak geldiği için, o borsa şahlanmasından nasibimi alamadım ancak bu soruyu geçen hafta sorsaydınız 1 tam maaş yaptım kendime diyebilirdim. Şu an bir maaşımın yüzde 60’ı kadar getirim mevcut. Tüm bu anaparam en başından beri bende olsaydı, herhalde çok farklı rakamlardan konuşuyor olurduk ama neyse, geçmişe yatırım yapmak en kolayı.

Sabit Gelirli : Basitçe sormak gerekirse tasrruflarınız sonucu yatırdığınız anaparaya göre şuan toplam yatırımlarınızın getirisi ne durumda? Ve bunu  kaç yılda yaptınız?(toplam varlık/anapara, x yılda)

Ahmet Bey: Şöyle açıklayayım. 1 hafta önce borsa 1200 seviyelerindeyken yüzde 17, şu an yüzde 10 kazancım var hisse senedinde. Fonlarda çok yeniyim ama elimde yüzde 16, 10 veren fon da var, yüzde 13 kaybeden fon da. Açıkcası 1 yılda ne kadar tasarruf edebilirim bilmiyorum, henüz yarısında bile değilim ve şu konu üzerine hiç düşünmedim; acaba tasarruf yapma gayretindeyken ertelediğim bir ihtiyacım var mı? O sebepten dolayı bu soruyu “en başından beri nerede olduğuma dair” yanıtlamayı daha adil gördüm kendi adıma.

Sabit Gelirli : Finansal Özgürlük kavramı sizin için ne anlam ifade ediyor? Bir finansal özgürlük veya mali bağımsızlık hedefiniz var mı? Kısaca bu konuda bize bilgi verir misiniz?

Ahmet Bey: En minimum tabirimle finansal özgürlük benim için; bir ayda TÜİK’in size verdiği yoksulluk sınırını 1 sene boyunca tüketebilip, ana parama zarar vermemektir. Bunu ister 5 ev alıp yaparsınız, ister dükkan açıp sağlarsınız, ister temettü ile yaparsınız fark etmez. Bunun bir adım sonrası ile, bir dünya vatandaşı olarak yaşayabilmem için aylık ne kadar dövize ihtiyacım olacak diye soracağım kendime eminim. Mesela Amerika’da asgari geçim ücretinin vergiler çıktıktan sonra aylık getirisi kadar aylık dolar kazancım var mı ve bunu sağlarken anaparam riske giriyor mu? Finansal özgürlük, bunları sağlamaktan geçer eminim. Bundan sonrasının sonu yok, konu buradan sonra zenginliğe gidiyor ancak şuna dikkat çekmek isterim, bunları sağlamadıktan sonra  özgür sayamam kendimi.

Sabit Gelirli : Tasarruf oranınızın finansal özgürlük/mali bağımsızlık hedeflerinizde  katkısı olduğunu düşünüyor musunuz? Bu zamana kadar yaptığınız  tasarrufların da etkisiyle bu yolda şimdi neredesiniz? Planınıza göre hedeflerinize ulaşmanıza sizce ne kadar daha zaman var?

Ahmet Bey: Hedeflerimi kategorize ediyorum. Mesela ilk hedefim bedelli askerlik ücretini kazanmaktı. O yolun yarısındayım henüz, yılbaşında elimde bulundurabilirim bence o tutarı. Sonraki hedefim ilk 100.000’im olacak, borç durumuna göre 1-2 sene en fazla. Sonraki hedefim ise sanırım güvendiğim hisse ve fonlardan 10’ar bin TL biriktirmek, ondan sonraki ev fiyatı kadar yatırım ile ev kirasında fazla temettü kazanmak gibi gibi gider durur. Şu an çok erken ancak, vizyonumuz budur, misyonumuz buna göre yönelmektir.

Sabit Gelirli : Hedeflerinize ulaştığınızda tasarruf ve yatırımlara devam edecek misiniz? Bu konuda planınız  var mı, varsa nedir?

Ahmet Bey: Ben bu yolun sonunun olduğunu düşünmüyorum. Her ne kadar şu kadar gelirim olsun falan desem de asıl hedefim 20-25 sene sonra kendimi bir şekilde emekli edebilmek. Bu yolda yapabildiğimin en iyisini yapmaya çalışıyorum, ve bu süre içinde özgür olma niyetindeyim. Ama bu demek değildir ki, 25 sene sonra musluk kesilecek veya işten ayrılacağım. Bu, 25 yaşımdaki hayat tecrübem ile düşündüğüm bir konu sadece. Belki 50 yaşımda tecrübelerim bana başka bir şey söyleyecek, emeklilik yaşını ”ki şu an 65 miydi en son” bekle öyle işten çık bu sisteme alıştın sen diyecek kim bilir. J

Sabit Gelirli :Finansal özgürlük/mali bağımsızlık konusunda sizi motive eden şey nedir? Neden bunu yapıyorsunuz?  Bu yolda giderken ne tür şeylerden faydalanıyorsunuz? (kitap, dergi,blog,sosyal medya hesapları, rol model gibi…)

Ahmet Bey:Bunu başarmış olanlar. Kısa ve net. “Bu imkansız değil ve bunu daha gerçek kılmak için çalışıyoruz” diye bize yardımcı olanlar en büyük motivasyon kaynağım. Twitter ile ise kullandığım en etkili araç bu motivasyonu kazanmamı sağlayan. Bunu neden yapıyorlar sorusunu ise hepimiz biliyoruz, mevcut sistem bizi öldürmemek ama süründürmek için var. Bunun kurtuluş anahtarı ise en basit tabiri ile, akarken doldurmak. Bir, sıfırdan büyüktür. Ben de, bu kuş kadar parayı eklesem ne olur demek yerine ekliyorum. Tek yaptığım bu ve güzel yol katettiğimi düşünüyorum.

Sabit Gelirli : Son olarak bugüne kadar edindiğiniz tecrübeler doğrultusunda hem tasarruf, hem yatırım hem de tüm bu sürecin psikolojisini de düşünürsek ne tavsiye vermek  veya hangi konuda uyarmak istersiniz bu yazıyı okuyanlara.

Ahmet Bey: Başlayın. Kendinize ve bilginize güvenmiyorsanız güvenilir fonlar bulun ve yatırım yapın. Hiç bilmiyor ama bu sistemin bir parçası olmak istiyorsanız, tasarruf yapmaya ve araştırmaya başlayın. “Babil’in En Zengin Adamı” adında bir kitap var, edinin ve okuyun. Okuması çok basittir ve size yıllardan beri hiç değişmeyen sistemi gözünüze sokar ve kanıtlar. Atalarımız dahi demiş “damlaya damlaya göl olur” diye, paranın kuralı hiçbir zaman şaşmaz. Kasanın hangi tarafında olmak istediğinizi kendinize sorun. Ben kazanan tarafta olmak için, 100 lira dahi olsa ekleme yapıyorum. Matematik yalan söylemez, bütünleşik getiriye güvenin. Zaman en değerli şeydir ve bugünün işini yarına bırakmadan, bu konuyla alakalı aklınıza takılan ne varsa şimdi araştırmaya başlayın. Eğer hayatınızı değiştirmek istiyorsanız, değişime kendinizden başlayın. Selamlar.

Sabit Gelirli : Bu röportajınız sayesinde oluşturmuş olduğumuz bu güzel topluluk etrafına sizlerin de paylaşımı ile daha da fazla faydalı ve örnek oldu. Bunun için size çok teşekkür ederim. Umarım okuyan arkadaşlarımız da aynı yollardan geçerken sizden edindikleri bu tecrübe paylaşımları ile daha kolay atlatacaklardır. Saygılar.

Eğer “benim de söyleyeceklerim var” diyorsanız twitter üzerinden dm veya mail yoluyla ulşabilirsiniz. Gönderdiğiniz metni burada yayınlayacağımı sizlere temin ederim.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Saygılar.

Sabit Gelirli

Blogu Takip Etmeyi Unutmayın!