Tasarruf Konusunda Ne Kadar Ciddisiniz?

Tasarruf Konusunda Ne Kadar Ciddisiniz?

Herkese merhaba piyasaların dalgalanmaları ve dün son gelen çeyreklik Soda bilançosu ile bir kez daha güzelim şirketin nasıl birleşime kurban gittiğini görmek beni bir hayli üzdü. Ama bugün yeni bir gün. Hadi gelin güzel, keyifli kısa bir okuma ve kontrol yapalım. Tasarruf konusunda ne kadar ciddisiniz?

Para tasarrufu özellikle bizim gibi sabit gelirliler için yegane uzun vadeli değer yaratımı taşır ki bunun formülünü daha önce vermiş ve başka bir yazımda da basit bir hesapla sizinle paylaşmıştım. O yüzden bakın bu önemli deme detayına girmeden yazıya başlıyorum. Bakalım gerçekten tasarruf konusunda ne kadar ciddisiniz birlikte görelim!

2020 yılına girerken Tasarruf etmek ve bunun gelirlerinize oranı şeklinde bir hedefiniz var mıydı? Benim vardı biliyorsunuz.

Ama biliyorsunuz bu işlerin söylenilmesi yapılmasından her zaman daha kolaydır. Bu yıl onca tantanaya rağmen gerçekten çoğu kişinin tasarruf yapması zor idi. Şaka yapmıyorum, ciddiyim. Hem de onca eve kapanmaya rağmen. Özellikle temel gıda enflasyonu birçok aileyi eve kapandığı dönemde artan taleple birlikte fiyatların artışı ile vurdu. O yüzden sizi anlıyorum. Çünkü ben de bunları yaşadım. Hadi şimdi birlikte Para tasarrufu konusunda  ne kadar ciddi olduğunuzu kanıtlayan 4 şeye geçelim.

1. Tasarruf Etme İsteği ve Plan

Kaçımız bir şey yapacağımız zaman bunu yapacağımızı etraflıca duyurdu? Bu niyetimizden etrafımızdakilerin haberi oldu mu? Niyetlerimiz iyi olabilir, ancak bir fikri eyleme dönüştürmek zordur. Özellikle planınızdan haberi olmayan aile üyeleri ile.  Çünkü somut bir plandan habersiz kişiler normal şekilde harcamalarına dikkat eder. Ortada öncelikle bir plan yoksa, plan olmalı. Sonra da bu plandan etkilenecek kişilerin haberi olmalı. Sizin planınız var mıydı? Planınızdan herkes haberdar mıydı?

Para tasarrufu söz konusu olduğunda, başarılı bir şekilde başarabilmeniz için belirli hedefleri yazmak son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Yazarak ne hedef koyduysam bugüne kadar elimden geldiğince onlar için uğraştım, ne zaman yazmadım. Ertesi gün yoktular aklımda bile. Ayrıca hedeflerinizi not ederken gerçekçi, pratik ve işe yarar olduklarından emin olmalısınız.. Tasarruf hedeflerinizin her biri spesifikölçülebilir , ulaşılabilir , gerçekçi ve zamana bağlı olmalıdır .

Düşüncelerinizi kağıda nasıl aktarabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

İsteğiniz : “Önümüzdeki yıl 2 yurt dışına geziye çıkmak istiyorum.”

Hedefiniz : “20 Ekim 2021 öncesi 2 gidiş-dönüş uluslararası uçuş için 5.000 TL tasarruf edeceğim.”

Düşüncelerinizi zihninizden yazılı bir hedefe taşıdığınız, ama bu iş sadece burada bitmiyor. Özel hedefinizden bir plan oluşturmanız gerekir.

5.000 TL tasarruf nasıl olacak?

Planınız : “Banka hesabında 50.00 TL olması için Ocak 2021’den Ekim 2021’e kadar ayda 500 TL tasarruf edeceğim ve bunu hesaba aktaracağım.”

2. Ayrı bir tasarruf hesabı açmak

Dürüst olalım. Tüm tasarruflar gözünüzün önünde oldukça ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüz başka yerlere gider. Sizin de eğer tasarruf  hesabınız ile maaş hesabınız aynı yerde ise olacaklar az çok belli. O zaman küçük çocuklardan ders alın. Gözünüzün önünden uzaklaştırın.

Disipli olmazsanız veya olamazsanız bir süre sonra çıktığınız bu yolda hüsrana uğramanız muhtemel. Bu nedenle parayı gözünüzün önündne uzaklaştırmak bir çözüm olabilir. Bu parayı isterseniz bu süreç içinde yatırım amaçlı da kullanabilirsiniz. Yine gözünüzün önünden kaybolmuş olacaktır. Kısa ve orta vadeli hedefler için tasarruf ederken, paranızın ilgi çekici, kolay erişilemez ve gereksiz ücretlerden muaf olmasını istemek en doğal hakkınız. Ve bunu yapın. İçinizdeki şeytandan kendinizi uzak tutun.

3. İndirimler Size Masraf Kapısını Aralamasın

İhtiyacınız olmayan ama aslında istediğiniz bir ürünü 300 TL’den 200 TL’ye aldığınızda 100 TL kar etmiş olmuyorsunuz. 200 Tl para harcamış oluyorsunuz. Ve bu durum tasarruf yolunda size en çok zarar verecek olan şeydir. Günümüzde bunu korumanın son derece zor olduğunu biliyorum. Ama bunun üstesinden gelemezseniz ne yazık ki tasarruf yolunda kendi ayağınıza sıkmış olacaksınız. O nedenle bir şeyi almadan önce buna gerçekten ihtiyacım var mı sorusunu mutlaka kendinize sorun. Yoksa pazarlamacılık hilelerine kanmış olacaksınız

 4.  Tasarruf Yeteneğiniz Düşündüğünüzden Fazla 

Zenginlik bir varış noktası değil, sürekli gelişen bir yolculuktur. Aynı hayat gibi. Bu bir maraton, sürat yarışı değil. Zengin olma süreci sizinle başka biri arasında da değildir, sadece kendinizle olan bir rekabet durumudur. 

Düşük gelir, yüksek borç ve / veya yüksek giderler gibi tasarruf etmenizi engelleyen engeller olarak gördüğünüz şeyler mutlaka olabilir. Bununla birlikte yine bunların üstesinden getirmek yine sizin elinizde. Çünkü bütün hepsinin kontrolü sizin elinizde. Belki hemen değil ama zamala çözümler üretebilirsiniz. Ve bu yüklerden kurtulabilirsiniz.

Dilinizi “ Ben hiç para biriktiremem” den “Para biriktirebilirim” ye devşirin. Kendinizi para biriktirdiğinizi görmek için motivasyon kaynakları keşfetmeye geçmelisiniz. Kendinize başlangıçta “Nasıl para biriktirebilirim?”  sorusunu sorarak mümkün olanı keşfetmenize yardımcı olur. Giderleri kısma, yarı zamanlı olarak veya bir pasif gelir kaynağı yaratma olasılığını tespit edip bunu uygulayabilirsiniz.

Tüm bunları tasarruf etme yolunda bir kontrol listesi olarak düşünebilirsiniz. Siz neler yapıyorsunuz? Tavsiyelerinizi bekliyorum. Kendinize dikkat edin.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Sabit Gelirli.

4 Replies to “Tasarruf Konusunda Ne Kadar Ciddisiniz?”

  1. Sabri Sever says: Cevapla

    Teşekkürler

    1. Sabri bey ben teşekkür ederm okuduğunuz için.Selamlar.

  2. Emeğinize sağlık. Güzel bir yazı olmuş.

    1. Cihan Bey çok teşekkür ederim. Kendinize dikkat edin, selamlar.

Blogu Takip Etmeyi Unutmayın!