Portföy Durumu

01.01.2018 tarihiyle portföy durumu:

01.01.2018 tarihindeki portföy durumu
01.01.2018 tarihindeki durum

 

24.07.2018 tarihiyle portföy durumu:

24.07.2018 tarihindeki portföy durumu
24.07.2018 tarihindeki durum

Yıl içi temettü ödemelerini portföy içine dahil ettikten sonra Yunsa ve Soda’dan yeterli karı ettiğimi düşündüğüm ve güzel memleketimizin seçimi telaşını da atlattığını görünce döviz geliri olmayan birkaç şirketten ayrılmak istedim ve öncelikli satışım bu oldu. Sonrasında döviz kur atağı geldiğini görünce şişedeki artışı kara döndürdüm ve ondan da ayın 14’ü itibariyle ayrıldım.

15.08.2018 tarihiyle portföy durumu:

15.08.2018 tarihindeki portföy durumu
15.08.2018 tarihindeki durum

Ayın 15’inde  o gün itibari ile ABD ile gerginlikten dolayı fiyatlarına yansımamış egeen hisse senedine alımlar girdim. Birkaç gün içinde 14 adet daha eklemelerde bulundum. Ve halen tutuyorum.  Hatta 02.11.2018 tarihi itibariyle de Kords şirketindeki karımı cebe alıp ekstra bir 14 tane daha egeen şirketine alım emirleri girdim. Dolar hareketinin bittiğini ve manipülatif olduğunu düşündüğümden TL gelirleri olan karel ve ykbnk hisselerine de alış emirleri girdim. Göreceğiniz gibi en büyük zararda olan pozisyonlarım da bunlardan.

02.11.2018 tarihiyle portföy durumu:

02.11.2018 tarihindeki portföy durumu
02.11.2018 tarihindeki durum

 

Sene içinde yaptığım bütün satım emirleri:

Yıl içinde yaptığım satım işlemleri
Sene içinde yaptığım satım işlemleri

Portföy’ün güncel durumu:

Portföyün güncel durumu

 

Yukarıda gördüğünüz gibi portföyü oluştururken kur hareketlerinden ekstra bir ters tepki görmemek için genel olarak TL gelir elde edenler şirketler ve Döviz gelir elde eden şirketler arasında bölüştüyorum portföyümü. Ancak Çünkü ekstra biriktirdiğim bir dolar , altın vb. varlık birimlerinde portföy oluşturmuyorum. Her durumda artan veya azalan  ani kur hareketlerinde portföy dengede kalabilsin diye. Ancak beklentilerimin yüksek olduğu şirketlerde yoğunluğu artırabiliyor veya tersi durumda azaltabiliyorum. Göreceğiniz gibi kur hareketlerinden dolayı çok ters pozisyonda kalmış hisse senedim oldu. Ama 10 yıl ortak kalmayı düşünmediğim herhangi bir şirkete ortak olmuyorum. Yani zararda oturduğumda batmıyor. Ama karda olduğum zaman epey stres oluyorum. Egeen’in 300-475 hareketi sırasında çok gittim geldim. Uzun vadede şirkete ortak olabileceğimi düşünerek hisse senetlerimi tutmaya karar verdim. Umarım yanılmayız.

Portföy anlamında anlayacağınız duruma göre defansif duruma göre agresif davranıyorum.  Ancak öyle çok al-sat yapan bir yapım yok. Önceki yazılarımda da dediğim gibi yıl içinde hayatımda en çok portföyde değişiklik yaptığım dönem bu dönem idi. Bu kadar yüksek hareketlilik hiçbir portföy için iyi değildir. Benim durumdaki gibi. Ama hayat öyle olsaydı böyle olsaydı ile geçmiyor. Bu hepimizin moralini bozmaktan öteye gitmeyecektir. Bu sene takıları tutarak geçirip çok paralar kazanabilirdik. Veya hisse senetlerimi dolar artışında satmayabilir ve sonra yüksekten satabilirdim. Ama yapamadım. Ne olursa olsun yapamazdım da. İyi bir yatırımcı değilim. Öyle iyi bir yatırımcı olmak gibi bir niyetim de yok. Sadece kendi tecrübelerini burada paylaşan biriyim. Umarım siz de faydasını görürsünüz.

Not: Burada sattığım hiçbir şirket kötü veya aldığım hiçbir şirket çok iyi demiyorum. Diyemem de. Güdük bir portföyü olan hiçbir şeyden haberi olmayan bir yatırımcıyım. Bana göre borsamızda yer alan şirketlerin hepsi ülkemizin güzide şirketleri. Bu kadar ayrıntı ile sadece benim yatırım stratejimi ve bu yıl neler atlattığımızı açıklamak istedim. Kesinlikle siz de alın veya ben sattım satın gibi bir düşüncem ve tabi ki isteğim yok.

01.01.2019 tarihi itibar iile portföy durumu için tıklayın.

Portföyün güncel durumu için yazı serileri bölümünü takip edebilirsiniz.