Kordsa ile Bir Temettü Emekliliği Değerlendirmesi

Kordsa ile Bir Temettü Emekliliği Değerlendirmesi

Finansal blogları ve internet sitelerini gezmeye bayılıyorum. Bu konu hakkında bir blogroll yapmayı da planlıyorum. Ben bilginin paylaşıldıkça çoğaldığına inanan bir jenerasyondanım. Bir köşeyi tutayım da her şey benden geçsin mantığı benim hiç hoşlanmadığım bir yaklaşımdır. Bu tip insanları çalıştığımız yerde, okuduğumuz okulda, aile ilişkilerinde bile görebiliyoruz. İnanın hiçbirini sevmiyoruz.  Çocuğumun da böyle olmaması için onu elimden gelen bütün imkanlar ile eğiteceğim. Allah ömür verirse. Bu akşam yine finansal sayfaları gezerken bu sene içinde yatırım yaptığım Kordsa şirketi ile ilgili inanılmaz güzel bir çalışmaya denk geldim. Uzun zamandır bu kadar subjektif bir çalışma görmediğim için gurur duyarak paylaşmak istiyorum.

Yıl içinde Kordsa şirketine ortak olmuş ve yaklaşık %30 civarında da gelir etmiş biri olarak bu çalışmayı görünce hem acaba pişmanlığı ile  üzüldüm hem de kaliteli bir şirkete yatırım yaptığım için mutlu oldum açıkçası. Sene içinde Kordsa şirketine ortak idim ve son zamanlarda bu ortaklığımı sona erdirdim. Ama bunun şirketin temel ekonomik durumunda bozulma gördüğüm için değil tamamen psikolojik bir karar olduğunu belirtmek isterim. Sadece başka potansiyel gördüğüm bir şirkete geçiş yaptım ve bundan da %10-15 civarı değer kaybı yaşadım olarak değerlendirelim.

Aynı zamanda bu güzel çalışmaya bir yorum da bıraktığımı bilmenizi istiyorum.Bu yorumun temel amacı şu. Bazen istatistik yalan söyler! Evet, bunun uyarısını yapmak istedim. Çünkü son zamanlarda özellikle 1 senedir internette gördüğüm neredeyse bütün 10 sene önce alsaydınız on yüz milyon Türk Lirası kazanmış olacaktınız tabloları insan kandırmaya ve amiyane tabirle hisse senedi pazarlamaya yönelik. Lütfen bunlara kanmayın ve hesaplarınızı düzgün yapın. Matematiğinize güvenin.

Kordsa Çalışması Değerlendirmem

Öncelikle yukarıda linkini vermiş olduğum çalışma şahsım adında çok güzel belirtmek isterim. Aynı anda enflasyon ve yıllara göre alınan temettü tablosunun olması çok emek sarf edilmiş değerli bir çalışma olduğunu ortaya koyuyor. Açıkçası böyle bir hissede uzun süre kalmak hele ki maliyetleri neredeyse minimumladıktan sonra(1/3 kuralı uygulanırsa şayet) çok güzel bir şey olacaktır.

Şimdi uyarıma tekrar dönecek olursak bu tip hesaplamalarda gözden kaçan bazı durumlar oluyor. Mesela burada 2003 yılı sonu itibariyle sadece Kordsa alınmış bir portföy ederi 4.838 TL gözükmekte. Şimdi 2003 yılında asgari ücret neymiş bir de ona bakalım. 226 TL. 2003 yılı itibari ile toplam yatırım miktarını asgari ücretine oranlarsak((226 TL) yaklaşık 21,5 asgari ücret etmekte. Bugüne göre kıyaslarsak bu asgari ücretin 1.603 TL olduğunu kabul edince ilk yatırım tutarı bugün itibari ile yaklaşık 34.500’e yakın bir para ediyor.

15 yıl gibi bir sürede bu çok güzel bir kazanç. Çünkü yine tabloya göre 2018 itibari ile bu sadece Kordsa alınmış portföy da bugüne göre 6 kat değer kazanmış.(temettü ile birlikte yaklaşık 200.000). Tabi burada her sene yapılan yeniden yatırım miktarını(yıllık ortalama 4-8 arası asgari ücret kadar) da göz ardı ediyorum. O hesaba girersek epey zorlanacağız çünkü.  Ayrıca böyle bir tarafa da çekmek gibi niyetim yok konuyu. Vermek istediğim mesaj başka çünkü.

Küçük Bir Uyarı

Benim değinmek istediğim şey daha çok ufak bir uyarı niteliğinde; burada 4.000 TL 15 yılda 200.000 oldu çıkarımı yapan bir grup arkadaşı heyecanlandırıp almamaları gereken risklere sokabiliyor. Bu arkadaşlar heyecanlanıp ani kararlar ile yanlış hesap yapmamaları ve hemen zengin olma hayalleri kurmamaları konusunda uyarmak istiyorum. Burada alım gücü anlamında bugünün 34.000 TL’si -daha sonra ek yatırımlar eklenerek!-200.000 TL olduğudur.

Alım Gücü Sorunsalı

Yani hayal kurup ben şimdi 10.000 TL Kordsa aldım 20 yıl sonra “bu para kadar temettü alıcam süper abi(inşallah daha fazlası olur)” hayalinin miktarı muhtemelen doğru olabilir ama üzgünüm alım gücü aynı olmayacaktır. Bu nedenle üstüne basa basa size söylemek istiyorum ki Borsa zengin olmak için girilecek bir yer değildir. Paranız değer kaybetmesin diye şirketlere yatırım yapılacak bir yerdir.

Bir de bunun trendi doğru zamanda yakalayamayıp tepesinde giren sonra da zarar eden arkadaşlar açısından değerlendirmek gerekirse durum çok daha zorlu olacaktır. Örnek vermek gerekirse 2003 yılında parasının %55’ini kaybedip bir de o dönemin enflasyonist baskısını üstünde hisseden kişi için epey zor bir yıl olmuştur diye tahmin ediyorum. Muhtemelen bizim gibi küçük yatırımcı ise lanet ede ede satmış olduğunu da hayal edebiliyorum elindeki Kordsa hisse senetlerini.

Bu tip yanlış kararlar ve yanlış hesaplar zamanla insanlarda çeşitli algılar oluşturuyor. Bir takım ön yargılar. O gruptan para kazanılmaz, o şirketten para kazandırmazlar, o kağıdın spekülatörü çok veya robotlar bize para kazandırmaz o tahtada vb. gibi. Unutmayın her şirketin fiyatı bir süre baskılanabilir ancak bir şirketin değeri 10 TL ise mutlaka o fiyata gelecektir. O an bu fiyata yansımıyor diye veya uzun süre yansımadı diye hiçbir zaman yansımayacak diye bir şey yok. Eğer size göre ucuzsa siz ucuzken daha çok elde etmeye bakın.

Yatırım yapmak gözü kapalı yapılacak bir iş değil arkadaşlar. İyi araştırın, ahmete mehmete hasana hüseyine göre karar vermeyin. Önünüze sunulan her bilgiye kesin doğruymuş gözüyle bakmayın. Önceki yazımda bahsettiğim aşırı şüphecilik kötü evet ama hiç şüpheci olmamak daha kötüdür.

Not:

Benzer bir duruma Kordsa değil de örneğin gram altın alınması senaryosuna bakılırsa çok daha farklı sonuçlar çıkacaktır. Basitçe 2003 yılında altın gramı 18 tl idi bugün 210 TL civarında. Hesaplama size kalsın. Yani kararınızı vermeden önce acele karar vermemekte fayda var. Yatırım kararı vermeden önce iyi araştırmak gerek, zararı göze alarak karar vermek gerek. Bakabildiğiniz kadar grafik, okuyabildiğiniz kadar haber, elde edebildiğiniz kadar veri elde etmeye çalışın. Trend bizim en iyi dostumuzdur unutmayın.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Saygılarımla.
Sabit Gelirli

2 Replies to “Kordsa ile Bir Temettü Emekliliği Değerlendirmesi”

 1. Öncelikle elinize/çabanıza sağlık. Kafa yormuş bir görüş-bakış oluşturmuşsunuz.
  Ancak; belki gecenin geç bir vakti denk gelmiş olmam nedeniyle ben algılayamıyorum ama…
  Yine de önerimi belirteyim:

  “Finansal blogları ve internet sitelerini gezmeye bayılıyorum. Bu konu hakkında bir blogroll yapmayı da planlıyorum. Ben bilginin paylaşıldıkça çoğaldığına inanan bir jenerasyondanım. ..”

  Bu paragrafı okumaya başlayınca sizin dilinizden olduğunu düşündürüyor. (Ki hala öyle olduğunu varsayıyorum.)
  Sonra alt başlığın altında;

  “Kordsa Çalışması Değerlendirmem
  Öncelikle yukarıda linkini vermiş olduğum çalışma şahsım adında çok güzel belirtmek isterim. Aynı anda enflasyon ve yıllara göre alınan temettü tablosunun olması çok emek sarf edilmiş değerli bir çalışma olduğunu ortaya koyuyor.”

  Yukarıda bir link ben bulamadım. Sadece “gizli bkz:” şeklinde şu linki vermişsiniz. https://sabitgelirli.com/portfoydurumu/

  Önceki paragraf mı referans verdiğiniz çalışma? Değilse link nerede?
  Sözü edilen çalışma ilk paragrafsa verdiğiniz, altta sözünü ettiğiniz “enflasyon ve yıllara göre alınan temettü tablosu” nerede?
  Başarılar.

 2. Merhabalar Sayın ASAP. İlk paragrafın son cümlesi “paylaşmak istiyorum” kısmında yazan yazıya bağlantı eklemesi yapmıştım. Şimdi daha çok dikkat çekebilsin diye kalın hale getirdim. Kusura bakmayın benim hatam, daha belirgin yapabilirdim. Uyarınız için çok teşekkür ederim. Saygılarımla.
  https://www.parasesi.org/kordsa-15-yillik-getirisi-temettu-emekliligi/

Blogu Takip Etmeyi Unutmayın!