Hakkımda

Merhaba, Ben Sabit Gelirli. Sayfaya uğramanıza sevindim. Ben, 32 yaşında bir adamım. 80’lerin sonunda Karadeniz kıyılarında bir yerlerde doğdum. Şuan bir küçücük bebeği olan mutlu bir ailem, sabit gelirli bir işim, konut kredisini ödemeye devam ettiğim bir evim ve şimdi okumakta olduğunuz blogum var.  Yani Türkiye’deki yaklaşık 15 milyon sabit gelirli çalışandan ve sizden çok farklı değilim.

Peki neler yaptım?

2010 yılında üniversiteden mezun olduktan hemen sonra devletimizin lisans mezunlarına sunduğu kısa dönem (6 aylık) askerlik hakkımı kullandım. Sonrasında da mühendis olmamdan dolayı yaşadığım bölgede dönemin hızlı furyası olan doğalgaz işlerinde çalıştım. Bu dönemde borsa hisse senetlerinden yaşadığım şehirde de fabrikası olan birkaç şirketle ilgilendim. Hatta kriz etkilerinin ortadan kalkmasını o dönem piyasada çalışan biri olarak görmeme rağmen bu coşkulu ortamı sadece izledim. Daha sonra çalışma ortamımı değiştirerek Ankara’ya taşındım. Daha sabit gelirli başka bir iş buldum. Yine mühendislik yapıyorum ama artık uygulamadan çok yapılan işleri denetleme görevindeyim. 

2013 yılında kurduğum yeni düzen ile birlikte borsa hisse senetleriyle yeniden ilgilenmeye başladım. Hatta o anki düşüncelerimle birkaç küçük yatırımım da oldu. Günde 2-3 saat ekran başında geçirip heyecanla ve neredeyse tamamen bilinçsizce yaptıklarımı izledim. Sonra bu durumlar canımı sıktı ve Yetmemişçesine üniversitede öğrenciyken ev arkadaşlarımın ilgilenip çok paralar kazandığı Forex’i denedim. Bunlarda da bugünün parasıyla çok ama çok kısa sürede sabit gelirime göre güzel kayıplarım oldu. Ancak hepsi öyle veya böyle bir şeyler kattı.  En azından kendime çeki düzen vermem gerektiğini anladım.  O ana kadar ki geçmişimi değiştiremezdim ama geleceğim için çaba sarf etmeliydim. Haliyle portföyümü yeniden düzenlemem gerektiğini anladım ve bunun için çeşitli adımlar attım. Attığım bütün adımları ve yaşadıklarımı tabi ki sizinle burada paylaşacağım. Ama sadece bunları değil. Ne okursam, ne öğrenirsem burada değerlendireceğim.

Yani bu blog benim yolculuğumun yazılı bir hesabı olarak oluşturulmaktadır.

Kısaca Hayatımız
Kısaca Hayatımız

Peki neden?

2018’in Haziran ayında dünyanın en güzel duyguların birini yaşadım. Bir arslana sahip oldum. Baba oldum. Ancak bu güzel duyguyu tatmadan ve bence bütün şansımın dönmesinden hemen önce son 2 senede çok ani ve sarsıntılı istenmeyen sonuçları olan olaylar yaşadım. Bu olayların en son noktasında 2 defa direkten dönüp üstüne bir de baba olunca bildiğim her şeyi çocuğuma bir şekilde aktarabilmek istedim. Ve tabi herkes gibi ona iyi bir gelecek hazırlamak istiyorum.

Hakkımda söyleyebileceklerim bu kadar. Umarım bu finansal hikayeler serisini okumaktan zevk alırsınız . Başka bir blog yazarıysanız blogunuza blogumu eklemekten çekinmeyin. Okuduğunuz için Teşekkürler.

Sabit Gelirli

Not: Sitede yer alan reklamlardan elde ettiğim bütün gelirleri oğlum için oluşturduğum ve sizinle paylaştığım portföyüme ekleyeceğim. Saygılarımla.