Finansal Bağımsızlığınızdan Sorumlu Olmak

Finansal Bağımsızlığınızdan Sorumlu Olmak

Herkese merhabalar, hayatınızda dönem dönem iyi maaşlar alıp dönem dönem de kötü günler yaşayıp maaşsız bile kalabilirsiniz. Bizim gibi sabit gelirliler için bu duruma düşmeyi bırakın düşünmek bile korkutucu geliyor kulağa. Finansal açıdan bağımsızlığınızdan sorumlu olmak ne demek gelin birlikte bakalım. Ve bu yolda belirlediğim 4 temel adımdan bahsedelim.

Hayatınız boyunca şu dönem en iyi maaşa sahip olduğunuz dönem olabilir. Muhtemelen öyledir de(benim değil) ama birçok kötü alışkanlığınız varsa özellikle finansal açıdan bu hiçbir işe yaramayabilir. Birçok kişi zengin olmak ve arzu ettiği yaşamak için inanılmaz çok paralara sahip olması gerektiğini düşünüyor. Bunun için depara biriktirmenizin öneminden bahsediliyor. Ben de bahsediyorum biliyorum. Ama sorunun çözümü sadece biriktirmekte değil. 

Temel olarak okullarda öğretilen şey sistemin parçası olmaktır. Yani basitçe bir şirkette veya kamuda belirli bir derece, pozisyon ile maaşınızın müreffeh bir hayat tarzı için yeteceği anlatıldı. Bu hem okulda hem de ailenizden böyle öğretildi. İnanın bu birçoğumuz için kocaman bir yanılgı. Çok miktarda para biriktirmek serveti asla garanti etmez. Ama buna imkan sağlar. Basitçe en iyi maaşa sahip olsanız bile çok kötü alışkanlıklarınız yüzünden hiçbir şeye sahip olmamanız büyük bir olasılıktır. 

İşin özünde servet biriktirme sürecini çalıştığınız bir işteki performansınıza benzer. Ona ne kadar değer verip üzerinde çalışırsanız o kadar başarılı olacağınızı söylemek hata olmaz diye düşünüyorum. Ama bu da tabiki tam  doğru değil. Üzerine çalışmak size fırsat tanır, ancak sunulan bu fırsatlarda yararlanamazsanız başarılı olamazsınız.

Üniversiteden mezun olduğum ilk zamanlarda paramı birkaç ünlü marka ürünlerini durmadan satın almaya harcardım. Şimdi düşününce sanki o büyük markalara çalışmışım onlar için yaşamışım gibi hissediyorum.(son birkaç yıldır da a101,bim gibi lowcost marketlere çalışıyorum gibi hissediyorum ama neyse).Ama daha sonra biraz büyüdüm, aslında doğru tanım sanırım olgunlaşmak. Bunda okuduğum birkaç kitabın çok etkisi oldu. Babil’in en zengin adamı, Zengin baba yoksuk baba kitapları gerçekten bende çok şey değiştirdi. Ve artık her zaman para biriktirme ve bileşik getiri gücünden büyülenmiştim. Ama özgürlüğümü yeniden hayal etmeye başladığım zaman ekonomik durumuma baktığımda resmen borç içindeydim. eksi bakiyedeydim. Artık finansal olarak  bağımsızlığımdan sorumlu olmak zorundaydım. Sonra şu adımları uyguladım.

2020 Yılı 2.Çeyrek Portföy Finansal Durumu Grafiksel Gösterim
2020 Yılı 2.Çeyrek Portföy Finansal Durumu Grafiksel Gösterim

Finansal Bağımsızlığınızdan Sorumlu Olmak için 4 yol şunlardır:

1.  İstediğiniz Yaşam Tarzını Belirleyin 

Yapabileceğiniz en kötü şey, pişmanlık dolu bir hayat yaşamak. Ne kadar para kazandığınız inanın asla önemli değil.  Öyle olsaydı böyle olsaydı kısmını artık bir kenara bırakıp yaşadığınız hikayenin SİZİN hikayeniz olduğunun farkına varmanız gerek. Başrol kabul etseniz de etmeseniz de sizsiniz ve nasıl bir hayat yaşamak istediğinize karar vermelisiniz.

Evet, biliyorum. Muhtemelen fena bir üniversiteden mezun olmadın. İş yerinde son zammınızı almanızı sağlayan işte de çok çalıştınız. Hatta muhtemelen artık kendi işinizi kurmak isteği ile yanıp tutuşup kendinize vakit ayırmak, gezmek veya sevdikleriniz ile birlikte vakit geçirmek istiyorsunuz. Ve bunlar harika fikirler. Ama o kadar da kolay değil.

Bazı zamanlarda isteklerinizi dahi unutabildiğiniz süper meşgul zamanlar geçiriyor olabilirsiniz. Ama bu isteklerinizi tamamen unuttuğunuz anlamına gelmez. Sadece onlar için çaba gösterecek enerjiniz veya vaktiniz olmadığı anlamına gelir.  Örneğin günlük rutininiz şöyle olabilir. 1.İş. 2. Yürüyüş. 3. TV/Sosyal Medya. 4. Uyku. ve her gün aynı tekrar. Aynı günlük rutinden çok yoruluyorsunuz, kendi hedefleriniz üzerinde çalışmak için zamanınız yokmuş gibi geliyor olabilir. Ama örneğin bugün durur, bunların hepsini bir kenara koyarsanız. Hepsi için yeniden belirleme, taahhüt etme ve uygulamaya geçme planını yapma zamanını elde etmiş olursunuz. Ve daha sonra bu planı uygulayın. Çünkü sağlıklı bir yolda ilerlemek istiyorsanız önce siz hem fiziksel hem de zihinsel olarak sağlıklı olmak zorundasınız.

2. Size Katkısı Olmayan Alışkanlıklardan Kurtulun

Bazılarınız için bundan vazgeçmek zor olabilir. Ama yapabilenleri görmek size teşvik yaratacaktır. Özellikle de ‘işte budur’ zihniyetiniz varsa ve yakın gelecekte özellikle kendiniz ile ilgili değişen hiçbir şey göremiyorsanız. Bununla birlikte, nefret ettiğiniz yaşam tarzını sürekli olarak güçlendiren kötü alışkanlıkları düşünmek ve onlardan kurtulmaya çalışmak(başarılı olamasanız bile) aslında önemlidir. Ama burada korumanız gereken şey psikolojiniz. Çünkü hiçbir şeyin değişmeyeceği inancına girdikten sonra, yeni realitenizin sizinle çelişen bir döngüye sokmasına izin vermemelisiniz. İnsanlardan destek almaktan çekinmeyin. Onların bundan haberi olmasa bile.

Örneğin şimdiye kadar, ‘Geleceğim için biriktirmeye başlamam gerekiyor’ diyorsunuz, ancak her hafta sonu alışveriş merkezine gitmeye devam ediyorsunuz ve dolabınızda 20 çift ayakkabı olmasına rağmen bu ayakkabılara ihtiyacınız olduğunu iddia ediyorsunuz ve alıyorsunuz. ” Ya da daha kötü bir örnekten bahsedelim. ‘Sigarayı bırakmak istiyorsunuz ve hala bırakamadınız.” İşte tam burada bunları fırsata çevirme imkanınız ortaya çıkıyor. Bugün gördüğüm Gökhan Bey’in macerası gibi. Kendisi sigarayı hem bırakmış hem de sigaraya her ay ayırdığı parayı tespit edip bununla geleceğe dönük yatırım yapmış. Bu sizce de harika değil mi? Öyle düşünüyorsanız siz de yapabilirsiniz. Bunu deneyin. Bir zarardan kurtularak sizin için iki karlı şey yapın. Ve bunu hayatınızdaki gördüğünüz her sorun için denemeye çalışın. Başarılı olana kadar devam.

3. ‘Hayır” Kelimesinin Gücünü Kavrayın

Tamam, hedeflerinize ulaşmanızı engelleyen insanların ve şeylerin farkındasınız. Sıradaki ne? Tahmin edin. Değişiklikler! Yeni alışkanlıklara başlamanın en iyi yollarından biri basitçe ‘HAYIR‘ demektir.

“Hayır, bu hafta sonu alışveriş merkezinde alışveriş yapmayacağım.”

“Hayır, bu Cumartesi günkü brunch’a katılmayacağım.”

“Hayır, artık sigara içmeyeceğim”

Bu tek  kelimeyi söylemekten dolayı kendinizi kötü hissetmek için şartlandınız, çünkü sizden başka herkesi memnun etmekle daha fazla ilgileniyorsunuz. Öyle yetiştirildiniz. Bizim kuşağın laneti bu. Ama şunu sormak istiyorum size. Kendinize yaptığınız bu baskınız faturalarınızı en son ne zaman ödedi? Kendinizi ve hedeflerinizi korumak son derece önemlidir. Asla eğlenmemen gerektiğini söylemiyorum, ama sınırlarını sadece sen biliyorsun. Başkalarının memnuniyeti değil.

4.  Sistemleriniz Olsun

“Hayır” deme hakkınızı kullanmak sadece bir başlangıçtır, ancak özgürlüğe doğru olan bu yolculuğunuz sırasında başarılı olabilmek için bazen bu kelimenin de ötesine geçmelisiniz. Kelime dağarcığınıza yeni bir kelime eklemiş olmak sürdürülebilirlik anlamı taşımaz. Başarılı olmak için sizi en iyi konuma getirecek çapaları denize atmanız gerekiyor. Yerinizi korumanıza sağlayacak, fırtınalı günlerde sizi yerinizden oynatmayıp dalgalar arasında savrulup gitmenizi engelleyecek çapalarınız olmalı.

Sistemler arasında bütçeniz haftalık veya aylık olarak oluşturma, tasarruflarınızı otomatikleştirme ve aylık hedeflerinizi yeniden analiz etmek size büyük kolaylık sağlar. Böyle bir sisteme sahip olmak, anlık bir değişim değil orta/uzun vadede kazanım sağlar.  Ve bu otomatikleşir ise harika günler sizi bekliyor demektedir. Unutmayın, tasarruf ediyor ve bütçenize hakim olmanız ihtiyaçlarınızı karşılamaktan vazgeçeceğiniz anlamı asla taşımaz sadece size doğru karar vermeniz için fırsatlar sunar. Finansal bağımsızlığınızdan sorumlu olmak 

Bu tip bir uygulama olan hale gelişmekte olan(hep birlikte sizden gelen geri dönüşler yürüdüğümüz) Sabit Gelirli Uygulamasına göz atmanızı ve kullanmanızı tavsiye ederim.  Özellikle finansal bağımsızlığınızdan sorumlu olmak hedefindeyseniz.

Siz de finansal bağımsızlığınızdan sorumlu olmak istemez misiniz? Sizin hikayeniz nedir? Lütfen paylaşın. Merakla bekliyorum.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Saygılarımla.

Sabit Gelirli

2 Replies to “Finansal Bağımsızlığınızdan Sorumlu Olmak”

  1. Güzel tavsiyeler, teşekkürler

    1. Cengiz bey teşekkür ederim. İyi bayramlar dilerim.

Blogu Takip Etmeyi Unutmayın!