3 Basit Strateji İle Yatırım Getirilerinizi Taçlandırın

3 Basit Strateji İle Yatırım Getirilerinizi Taçlandırın

Yatırımlarınızdan getiri elde etmek durgun veya küçülen ekonomi dönemlerinde(biz) zordur. Hele ki borsada. İşte borsanın iyileşmesini beklerken yatırım performansınızı artırmak için birkaç basit strateji hakkında konuşmak istiyorum.

Çeşitlendirmek

Tüm yumurtalarınızı bir sepete koymamanız gerektiği eskiden beri söylenen bir şeydir. Portföyünüzü korumak için çok önemli ve aynı zamanda karlı bir davranış da olacaktır. Bu süreçte örneğin son 1.5 senede( 2018 başından itibaren) sadece borsada işlem yapan biri için 05.01.2018 tarihinde Borsa 116.637,94 iken yatırım yapmış olsa 17.09.2019 tarihi itibariyle 101.447,39 TL ile zararda olacaktır. Bunun yanında aynı süreçte altın ve dolar ise bu süreçte reel kazançta olduğu da açık. Haliyle tek başına borsaya yatırım yapmak son derece riskli olacaktır. Bu süreçte parasını bu 3 ana varlığa yatıran bir kişi borsada kaybetmesine rağmen altın ve dolar ile karda olacaktır.

Çoğu yatırımcı çeşitlendirmenin genellikle daha yüksek getiri sağladığının farkında ne yazık ki değil. Çeşitlendirme işlemi portföyünüzün riskini azaltmakla kalmayıp aynı zamanda getirileri de büyük ölçüde iyileştirdiği birçok araştırma ile kanıtlanmıştır. Birbirinden bağımsız olarak hareket eden çeşitli varlıklara sahip olmak size piyasaların hareketlendiği dönemlerde büyük avantaj sağlayabilir.

Yeniden Dengeleme

Yatırım portföyünüzü yılda en az bir kez yeniden dengeleme terazisine sokmanız gerekir. Çeşitlendirmenin yararlarını en üst düzeyde tutmak için bu zorunlu bir koşuldur. Bu yeniden dengeleme olayı kısaca bir nevi orta vade kar al olayıdır. Örneğin önceki maddede belirttiğim eşit para yatırarak yatırım yapan kişi borsa 80.000’e düştüğünde ve dolar ile altında ters hareket ile yıl içi en yüksek seviyelere yakın seyrettiğinde karlarnı realize etmezler ise durum bir süre sonra tersine dönecek borsa 100.000’e gelecek ve dolar ve altın da bir miktar değer kaybetmiş olacaktır. Bu durumda belki para kaybedilmemiş olacak ama elde edilen karlar da realize edilmediği için fırsat kaçmış olacaktır.

Yeniden dengeleme sürecinde kar aldığınız enstrümanlardaki ağırlığınızı zarar ettiğiniz enstrümanlara aktararak o güne kadar zarar eden enstrümanların hareketini beklemiş olursunuz. Bu aynı zamanda portföy için homojen dağılımı koruma altına sağlar. Sepetteki yumurtaların ağırlıkları dengelenmiş olur. Maksimum verimlilik adına portföyünüzü 1-2 kez yeniden dengeleme terazisine sokmanızda fayda var.

Ortalama Maliyetten Yararlanma

Bu her ay veya yılda birkaç sefer aynı tutardaki yatırımı portföyünüze tutarlı bir şekilde katkıda bulunmak üzerine kurulu bir stratejidir. Paranızı yatırımlarınıza ortalama olarak almanız durumunda ani düşüş ve yükselişlere göre büyük avantaj sahini olabilirsiniz. 3 yıl boyunca her ay 100 dolar alan biri 3600 doları yaklaşık ortalama 400 Tl civarında maliyetlenmiş durumda olacaktır. Aynı şekilde her ay 100 dolara denk borsa yatırımı yapan kişi de ortalama 90.000 endeks seviyesine göre maliyetlenmiş olacaktır. Her iki durumda da büyük bir avantaj yarattığı ortadadır.

Bu basit strateji piyasanın sert hareketler yaptığı dönemlerde size moral kaynağı olduğu gibi aynı zamanda epey karlı bir duruma da getirebilecek pozisyonları almanıza da olanak sağlar. Burada bahsettiğim 3 adet basit strateji sizin elde ettiğiniz gelirleri maksimize etme anlamında büyük faydalar sağlayabilecek şeylerdir. Tüm bunları yatırım stratejilerinize adapte etmeyi unutmayın.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Saygılarımla.

Sabit Gelirli

Blogu Takip Etmeyi Unutmayın!